IC 653галаксија во соѕвездието Кочијаш, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

IC 653


Соѕвездие Кочијаш
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 1 м 6,5 с
Деклинација +40° 25' 30""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид *Grp
Физички податоци
Привидни димензии 1' x ?'
Историја
Откривач Рудолф Фердинанд Шпиталер
Откриена 1 јануари 1891

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 1 јануари 1891 година од страна на Рудолф Фердинанд Шпиталер.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 653 е од видот *Grp.[1] IC 653 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 1 м 6,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +40° 25' 30"".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на IC 653 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врскиУреди