IC 1515галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

IC 1515
Галаксијата IC 1515 сликана со SDSS
Галаксијата IC 1515 сликана со SDSS
Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 ч 29 м 0,4 с
Деклинација +9° 5' 24""
Положбен агол 80°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E3
Привиден сјај
(видлив)
14,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,6
Површински сјај 12,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,3'
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 27 март 1906
Други ознаки CGCG 67-87

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1515 се споменува и како CGCG 67-87.

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 27 март 1906 година од страна на Макс Волф.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1515 е од видот E3.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,4 m/лм2.[2] IC 1515 има привидни димензии од 0,4' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 ч 29 м 0,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +9° 5' 24"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 80°.[2]

Други поделби

уреди

Проучување на IC 1515 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 35358.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски

уреди