IC 1459галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

IC 1459
{{{опис}}}
Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 ч 23 м 37,5 с
Деклинација +12° 53' 47""
Положбен агол 160°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
15,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,5
Површински сјај 11,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x 0,1'
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 27 март 1906

Откривање уреди

Објектот е откриен на 27 март 1906 година од страна на Макс Волф.

Податоци уреди

Податоци од набљудување уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1459 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 11,7 m/лм2.[2] IC 1459 има привидни димензии од 0,3' х 0,1'.[2]

Астрономски податоци уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 ч 23 м 37,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +12° 53' 47"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 160°.[2]

Други поделби уреди

Проучување на IC 1459 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано уреди

Наводи уреди

Користена литература уреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски уреди