IC 1177галаксија во соѕвездието Кочијаш, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

IC 1177


Соѕвездие Кочијаш
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 34 м 5 с
Деклинација +44° 41' 20"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид NF
Физички податоци
Историја
Откривач Гијом Бигурдан
Откриена 1 јануари 1892

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 1 јануари 1892 година од страна на Гијом Бигурдан.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1177 е од видот NF.[1]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 34 м 5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +44° 41' 20".[2]

Други поделбиУреди

Проучување на IC 1177 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врскиУреди