Helvetic Airways е авиокомпанија заснована во Цириџ, Швајцарија. Оперира на одредишта низ Европа, најголем дел од нив се одредишта за одмор. Главна база е аеродромот во Цирих.

Helvetic Airways
Helvetic Airways A319 HBJVK short final LSZB RWY 32.jpg
IATA ICAO Ознака
2L OAW HELVETIC
Основан2003 (како Helvetic Airways AG)
ЈазлиАеродром Цирих
Летала4
Одредишта8
Матично претпријатиеHelvetic Airways AG
СедиштеЦирих, Швајцарија
РаководствоBruno Dobler(Извршен Директор), Tobias Pogorevc(Извршен Финансов Директор)
Мрежо местоhttp://www.helvetic.com

ИсторијаУреди

Авиокомпанијата беше воспоставена во 2001 година и започна со операции на 15 февруари 2002. Беше основана од страна на Odette Airways и беше ребрендирана како Helvetic Airways во септември 2003 година. Првиот лет како Helvetic Airways се случи во ноември 2003 година. Инвестициската компанија, Patinex, која е во сопственост на Martin и Rosemarie Ebner станаа главни акционери во авиокомпанијата. Helvetic Airways ќе ги прекине сите редовни линии заклучно со октомври 2008 година, и ќе се концентрира на чартер летови.

ОдредиштаУреди

Авиокомпанијата лета на овие одредишта:

Европа

 
Fokker 100 на аеродромот во Манчестер

ФлотаУреди

Флотата на Helvetic Airways се состои од 5 Фокер 100 Авиони.