949 Хеластероид од главниот астероиден појас кој е во орбита околу Сонцето. Астероидот е откриен од Макс Волф на 11 март 1921 година.

949 Хел
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено11 март 1921
Ознаки
1921 JK
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600,5)
Афел3,594 ае
Перихел2,397 ае
2,996 ае
Занесеност0,200
5,185 a
55,306°
Наклон10,696°
321,593°
248,490°
Физички особености
Димензии63,56 ± 4,01[1] км
Маса(1,73 ± 0,62) × 1018[1] кг
Средна густина
12,86 ± 5,19[1] г/цм3
Спектрален тип
X[1]
Орбита на астероидот 949 Хел и неговата положба во Сончевиот Систем

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Carry, B. (December 2012), „Density of asteroids“, Planetary and Space Science, 73, стр. 98–118, arXiv:1203.4336, Bibcode:2012P&SS...73...98C, doi:10.1016/j.pss.2012.03.009. See Table 1.

Надворешни врски уреди