733 Мокија

астероид

733 Мокијаастероид кој кружи околу Сонцето. Покривањето на објектот било набљудувано од страна на Оскар Каналес Морено на 1 октомври 2001 година.[1]

733 Мокија
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено16 септември 1912
Ознаки
1912 PF
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600,5)
Афел3,615 ае
Перихел3,180 ае
3,398 ае
Занесеност0,064
6,263 а
144,525°
Наклон20,267°
341,183°
194,605°
Орбита на астероидот 733 Мокија и неговата положба во Сончевиот Систем

НаводиУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди