529 Прециоса

астероид

529 Прециосаастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 20 март 1904 година.

529 Прециоса
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено20 март 1904
Ознаки
1904 NT
Орбитални особености[1]
Епоха 18август 2005 (ЈД 2453600.5)
Афел3,303 ае
Перихел2,729 ае
3,016 ае
Занесеност0,095
5,237 a
263,346°
Наклон11,023°
65,284°
336,388°

Станува збор за член на подвижното Еосово семејство на астероиди кои се настанати како резултат на судир и распад на едно тело.[2]

Името е според лик од едно од делата на Мигел де Сервантес.

Наводи уреди

  1. Yeomans, Donald K., „529 Preziosa“, JPL Small-Body Database Browser, NASA Jet Propulsion Laboratory, Посетено на 2013-03-30.
  2. Veeder, G. J.; и др. (March 1995), „Eos, Koronis, and Maria family asteroids: Infrared (JHK) photometry“, Icarus, 114, стр. 186–196, Bibcode:1995Icar..114..186V, doi:10.1006/icar.1995.1053, CiteSeerX: 10.1.1.31.2739.