2012 е американски филм од 2009 год, режиран од Роланд Емерих. Филмот е дистрибуиран од „Columbia Pictures“, а со снимање започнал во август 2008, во Ванкувер.

„2012“
2012 movie.jpg
Официјален постер
РежисерРоланд Емерих
ПродуцентРоланд Емерих
Марк Гордон
Харалд Клосер
Лери Џ. Франко
СценаристСценарио: Харалд Клосер
Роланд Емерих
Главни улогиЏон Кјузак
Аманда Пит
Тенди Њутон
Оливер Плет
Жанрнаучна фантастика
МузикаХаралд Клосер
ДистрибутерColumbia Pictures
Премиера11 ноември 2009
Времетраење158 мин.
Држава САД
Јазиканглиски
Буџет$200 мил.-260мил.[1][2][3] – 260[4][5]
Бруто заработка$620,486,821[6]

СинопсисУреди

Според календарот на Маите, на 21 декември 2012 година ќе се случи крајот на светот и човештвото. Кога глобалната катаклизма ќе го претвори светот во тотален хаос, разведениот писател на научно-фантастични романи Џексон Куртис, ќе ги проучува прастарите предвидувања сè со цел за спречување на тотално уништување на човечкиот вид.
Во 2009. година, ценетиот тим на научници потврдуваат глобално уништување и дека светот каков што го знаеме наскоро ќе исчезне. До 2012. планот на светските водачи е да спасат што повеќе луѓе, но невозможно е да ги спасат сите. Кога Џек и неговите две деца отпатуваат кон Јелоустоун, и случајно наидуваат во исушено езеро и откриваат тајна на скорешната апокалипса која ја криела владата дотогаш. Џексон мора да ја преземе работата во своите раце додека тргнува на паралелна трка за да се спаси себеси и својата фамилија. Притоа се сведоци на потреси, вулкански ерупции, цунами, и сите други елементирани непогоди, кои Земјата му ги нанесува на човештвото.

НаводиУреди

  1. http://boxofficemojo.com/movies/?id=2012.htm
  2. Gray, Tyler (6 November 2009). „Destroying the Earth, Over and Over Again“. The New York Times. Посетено на 15 November 2009.
  3. Fritz, Ben (12 November 2009). „Movie projector: '2012' will be big domestically, huge worldwide“. LA Times. Посетено на 15 November 2009.
  4. Puig, Claudia (12 November 2009). '2012': Now that's Armageddon!“. USA Today. Посетено на 15 November 2009.[мртва врска]
  5. Pomerantz, Dorothy (12 November 2009). „Disaster At The Box Office!“. Forbes. Посетено на 15 November 2009. Наводот journal бара |journal= (help)
  6. „2012 Box Office“. Box Office Mojo. Посетено на 3 декември 2009.

Надворешни врскиУреди