Штрудла — врста на едноставен народен колач. Се сoстои од тесто кое се развива со сукало. На тестото се става фил, а потоа штрудлата се витка и се пече. Потоа се сече на парчиња и се наросува со шеќер во прав[1].

Штрудла
Strudel44.jpg
Штрудла со јаболка
ВидТестенини
РегионСредна Европа
Главни состојкиКори
Македонска штрудла

Како фил се користат мелен мак или ореви, рогач, рендани јаболка, џем.

Како состојки на тестото се користат следните материјали: млеко, брашно, јајца, квасец, шеќер и малку сол.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Штрудла со јаболка“. Moirecepti. Посетено на 2017-09-10.

Надворешни врскиУреди