Штаркенберг (германски: Starkenberg) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија. Општината се создала на 1 декември 2008 со спојување на поранешните општини Наундорф и Тегквиц.

Штаркенберг
Железничка станица во Костиц (Штаркенберг)
Железничка станица во Костиц (Штаркенберг)
Железничка станица во Костиц (Штаркенберг)
Грб на Штаркенберг
Штаркенберг во рамките на Германија
Штаркенберг
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Алтенбург
Месни единици 18
Градоначалник Волфрам Шлегел
Основни податоци
Површина 26 км2
Надм. височина 235 м
Население 1.865 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 72 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04617
Повик. бр. 03448
Портал www.sv-starkenberg.de
Местоположба на Штаркенберг во рамките на округот Алтенбург
Карта
Карта
Координати 50°59′5″N 12°18′45″E / 50.98472° СГШ; 12.31250° ИГД / 50.98472; 12.31250

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)