Швара (германски: Schwaara) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Швара
Црква во Швара
Црква во Швара
Црква во Швара
Швара во рамките на Германија
Швара
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Ам Браметал
Градоначалник Јирген Матес
Основни податоци
Површина 3,56 км2
Надм. височина 240−286 м
Население 132 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07554
Повик. бр. 0365
Портал www.elektro-matthes.de/vg/sch.htm
Местоположба на Швара во рамките на округот Грајц
Карта
Карта
Координати 50°54′11″N 12°8′34″E / 50.90306° СГШ; 12.14278° ИГД / 50.90306; 12.14278

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)