Швабија (Баварија)

Швабија (германски: Schwaben) — еден од седумте административни окрузи на Баварија, Германија.

Швабија
Schwaben
Административен округ
Карта на Bavaria со округот Швабија
Карта на Bavaria со округот Швабија
ЗемјаГерманија
Сој. покраинаБаварија
Админ. центарАугсбург
Површина
 • Вкупна9.993,97 км2 (385,869 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно1.905.841
 • Густина1,9/км2 (4,9/ми2)
Мреж. местоregierung.schwaben.bayern.de

Географија

уреди

Швабија се наоѓа на југозападот на Баварија. Таа била создадена како дел од историскиот регион Швабија, кој бил анектиран од Баварија во 1803. Тој, првично, формално бил под власта на војводите од династијата Хоенштауфени. За време на нацистичкиот период, територијата била одделена од остатокот на Баварија, станувајќи Гау Швабија. Тој бил повратен кон Баварија по војната.

Поделба

уреди

Административниот округ е поделен на 3 региона (Planungsregionen): Алгој, Аугсбург и Донау-Илер. Донау-Илер, исто така, вклучува два округа и еден град од Баден-Виртемберг.

Окрузи
Landkreise
Слободни градови
Kreisfreie Städte
Природни региони
Natural regions
 1. Ајхах-Фридберг
 2. Аугсбург
 3. Дилинген
 4. Донау-Рис
 5. Гинцбург
 6. Линдау
 7. Ној-Улм
 8. Горен Алгој
 9. Источен Алгој
 10. Долен Алгој
 1. Аугсбург
 2. Кауфбојрен
 3. Кемптен
 4. Меминген

* Дел од Швапски којперски крај

Окрузи и слободни градови пред регионалната реорганизација во 1972

уреди
 
Швабија пред регионалната реорганизација во 1972
Слободни градови
Kreisfreie Städte
Окрузи
Landkreise
Окрузи
Landkreise

Население

уреди

Историско население на Швабија:

 • 1939: 934.311
 • 1950: 1.293.734
 • 1961: 1.340.217
 • 1970: 1.467.454
 • 1987: 1.546.504
 • 2002: 1.776.465
 • 2005: 1.788.919
 • 2006: 1.786.764
 • 2008: 1.787.995
 • 2010: 1.785.875

Историја

уреди
 
Зградата на владата на Швабија во Аугсбург

Баварскиот административен регион Швабија е најисточниот дел на војводството Швабија. Веднаш по погубувањето на швапскиот војвода Конрадин во Неапол во 1268, неговиот вујко, баварскиот војвода Лудвиг ги наследил некои од поседите на Конрадин во Швабија. Во 1803 со германската медиатизација Баварија се здобила со понатомошниот дел од источниот швапски територии, кои биле припоени заедно со Пфалц-Нојбург под старото име Швабија, која била создадена во 1837 од кралот Лудвиг I. Во 1945 Линдау бил одземен од страна на Франција, но бил обединет со Швабија во 1955. Во 1972 поранешниот швапски град Нојбург на Дунав се обедини со Горна Баварија.

Наводи

уреди
 1. „Преглед на состојбата на населението“. Баварска служба за статистика и обработка на податоци. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди

48°30′N 10°30′E / 48.5° СГШ; 10.5° ИГД / 48.5; 10.5