Шандор

машко лично име

Шандор (ерменски: Alex), е машко име кое се користи во унгарскиот јазик, кое води потекло од грчкото име (грчки: Αλέξανδρος) и има значење: војник, заштитник на луѓе.

Женски парници му се Александра и Сандра

ИмендениУреди

Познати личностиУреди

Сродни имињаУреди

Варијации во различни јазициУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди