Шамбор (Лоар и Шер)

Шамбор (фр. Chambord) — општина во департманот Лоар и Шер во средна Франција. Месното население брои 150 жители[1] (2007).

Шамбор
Chambord
Дворецот Шамбор во февруари 2018 година
Дворецот Шамбор во февруари 2018 година
Шамбор is located in Франција
Шамбор
Шамбор
Координати: 47°36′50″ N; 1°31′12″ E / 47.6138888889° СГШ; 1.52° ИГД / 47.6138888889; 1.52Координати: 47°36′50″ N; 1°31′12″ E / 47.6138888889° СГШ; 1.52° ИГД / 47.6138888889; 1.52
ЗемјаФранција
РегионЦентар-Долина на Лоара
ДепартманЛоар и Шер
ОкругБлоа
КантонБрасје
Општ. заедницаОпштинска заедница на Шамборскиот крај
Управа
 • Градоначалник (2001–2008) Андре Жоли
Површина154,38 км2 (2,100 ми2)
Население (2007)2150
 • Густина0,028/км2 (0,071/ми2)
INSEE/Пошт. бр.41034 / 41250
Надм. висина72 м
(прос. 81 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Местото е познато по дворецот Шамбор, еден од најпрепознатливите дворци во светот заради карактеристичната француска ренесансна архитектура.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Развој на составот на населението на Шамбор“. Клучни податоци. INSEE. 2007. Посетено на 24 ноември 2010.[мртва врска] (француски)