Шамањ (фр. Chamagne) — општина во департманот Вогези (регион Лорена) во североисточна Франција.

Шамањ
Chamagne
Грб на Шамањ
Шамањ is located in Франција
Шамањ
Шамањ
Координати: 48°24′33″N 6°16′51″E / 48.4091666667° СГШ; 6.28083333333° ИГД / 48.4091666667; 6.28083333333
ЗемјаФранција
РегионЛорена
ДепартманВогези
ОкругЕпинал
КантонШарм
Управа
 • Градоначалник (2008–2014) Мари-Кристин Фино
Површина115,29 км2 (590 ми2)
Население (2006)2471
 • Густина0,31/км2 (0,80/ми2)
INSEE/Пошт. бр.88084 / 88130
Надм. висина254 м
(прос. 293 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Личности

уреди

Шамањ е родно место на барокниот сликар Клод Лорен (1600-1682).

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди