Чуј Петел (Конче)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Чуј Петел


Местоположба 41°30′13″N 22°22′53″E / 41.50361° СГШ; 22.38139° ИГД / 41.50361; 22.38139
Основни податоци
Место Конче
Општина Конче
Тип

 осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Чуј Петелархеолошко наоѓалиште кај радовишкото село Конче, Општина Конче. Претставува случаен наод од римското време.

На 3 км северно од селото, на зарамнето плато од левата страна на патот Конче-Радовиш е откриен фрагмент од релјефна претстава на Тракиски коњаник.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 329. ISBN 9989-649-28-6.