Четврта пробиштипска парохија

парохија на МПЦ-ОА

Четврта пробиштипска парохија — православна парохија под јурисдикција на Архиерејското намесништво од Штип со седиште во црквата „Св. Пророк Илија“ во село Пуздерци. Во оваа парохија спаѓаат и селата: Куково и Зарепинци, кои немаат храмови.

ЦрквиУреди

Ова е список на црквите во парохијата. Можно е списокот да не е целосен:

име населено место изградена слика
Црква „Св. Илија“ Пуздерци 1920  

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Координати: 41°56′38″N 22°08′09″E / 41.94389° СГШ; 22.13583° ИГД / 41.94389; 22.13583