Черешовско Езеро

вештачко езеро во Драмско, Егејска Македонија

Черешовско Езеро (грчки: Λίμνη Θησαυρού, Лимни Тисавру) — вештачко езеро создадено со изградба на брана на реката Места.[1] во Драмско, Егејска Македонија. Хидроцентралата има три погони, со вкупна моќност од 384 мегавати. Наречено е по напуштеното село Черешово. Зафаќа површина од 20 км2.

Черешовско Езеро
Λίμνη Θησαυρού
Thisavros Dam 1.jpg
Поглед на Черешовското Езеро
Координати41°21′11″ N; 24°13′26″ E / 41.353° СГШ; 24.224° ИГД / 41.353; 24.224Координати: 41°21′11″ N; 24°13′26″ E / 41.353° СГШ; 24.224° ИГД / 41.353; 24.224
Видвештачко
Главни приливиМеста
Сливни земјиГрција
Површина&1000000000000002000000020 км2
Надм. височина320 м

Недалеку низводно лежи друга акумулација, наречена Улабекташко Езеро.[2]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Οι Τεχνητές Λίμνες της ΔΕΗ ΑΕ
  2. ΔΕΗ. „Οι Τεχνητές Λίμνες της ΔΕΗ ΑΕ“ (PDF). Посетено на 10 септември 2018.

Надворешни врскиУреди