Черешово (напуштено драмско село)

напуштено село во Драмско, Егејска Македонија
Статијава се однесува на напуштеното село во Општина Драма. За истоименото село во Општина Неврокоп, погл. Черешово (Драмско).
Черешово
Черешово is located in Грција
Черешово
Черешово (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Черешово (грчки: Θησαυρός, Тисаврос, до 1927 г., Τσερέσοβο, Цересово[1][2][3]) — напуштено село на територијата на Општина Драма во источниот дел на Егејска Македонија, денес во Грција.

По селото е наречено вештачкото Черешовско Езеро (Тисаврос) на реката Места, кое се наоѓа недалеку од неговата некогашна положба.

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди