Црквиште (Ранченци)

археолошко наоѓалиште во Македонија
(Пренасочено од Црквиште (Ранчинци))
Црквиште


Местоположба 41°55′33″N 22°02′58″E / 41.92583° СГШ; 22.04944° ИГД / 41.92583; 22.04944Координати: 41°55′33″N 22°02′58″E / 41.92583° СГШ; 22.04944° ИГД / 41.92583; 22.04944
Основни податоци
Место Ранченци
Општина Свети Николе
Тип

 црква  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Ранченци. Претставува средновековна црква и некропола. На 3 км јужно од селото, во лозјето на еден жител има грамади од градежен материјал (тегули, имбрекси и камен), што иницира постоење на црква и некропола.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 358, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069