Црква „Успение на Пресвета Богородица“ (Гдањск)

Поврзано: Црква Успение на Пресвета Богородица (појаснување)

Црква „Успение на Пресвета Богородица“ (полски: Bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny) — црква која се наоѓа во Гдањск, Полска. Според преданијата, уште во 1243 г. дрвената црква Успение на Пресвета Богородица била изградена во времето на Свиетопелк II.[1] Сепак, камен темелникот на денешната црква бил ставен на 25 март, 1343 година.[1]

Успение на Пресвета Богородица
Bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Bazylika mariacka gdansk ubt.jpeg
Поглод кон црквата
Основни податоци
МестоГдањск, Полска
Духовно-организациски статусцрква

Оваа римокатоличка црква е најголемиот христијански храм, изграден од тула, во светот.[2](највисока е Свети Мартин во Ландсхут, Германија) и најголемите објекти во Европа изградени во готска архитектура. До 1945 година таа била најголемата Евангелиска Лутеранска црква во светот. Таа е долга 105,5 метри, а широка 66 метри. Внатрешно, црквата има капацитет за 25.000 верници.

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 (полски) "Historia Bazyliki Mariackiej w Gdańsku". www.bazylikamariacka.pl. Посетено на 2009-11-23. Official site: History (translated from Polish)
  2. The same claim is made about the Metropolitan Cathedral of Medellín.

Надворешни врскиУреди

Координати: 54°21′00″ СГШ; 18°39′12″ ИГД / 54.3499° СГШ; 18.6533° ИГД / 54.3499; 18.6533