Црква „Св. Троица“ - Дренак

црква во селото Дренок
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Троица
Стадо овци со ридот Костомар во позадина 2.jpg

Поглед на црквата од далечина

Македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Втора пробиштипска
Местоположба
Координати 41°57′29″N 22°8′21″E / 41.95806° N; 22.13917° E / 41.95806; 22.13917Координати: 41°57′29″N 22°8′21″E / 41.95806° N; 22.13917° E / 41.95806; 22.13917
Населено место Дренак
Општина Пробиштип
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Троица
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Троица — главна и единствена манастирска црква на Костомарскиот манастир во пробиштипското село Дренак.[1]

МестоположбаУреди

Црквата е сместена на врвот од ридот Костомар.

ИсторијаУреди

Не е познато кога е изградена, ниту од кој архијереј е осветена.[2]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Парохии при храм Света Богородица - Пробиштип“. www.bregalnickaeparhija.org.mk. Посетено на 2019-03-24.

Надворешни врскиУреди