Дренак (Пробиштипско)

село во Општина Пробиштип


Дренак (порано: Дренок) — село во Општина Пробиштип.

Дренак
Дренак is located in Македонија
Дренак
Местоположба на Дренак во Македонија
Дренак на интерактивна карта

Општина Пробиштип
Шифра на КО 21011
Дренак на општинската карта
Дренок во Општина Пробиштип.svg

Атарот на Дренак во рамките на општината
Commons-logo.svg Дренак на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во подрачјето на Манговица во областа Овче Поле.

ИсторијаУреди

Во 2014 г. на селото е официјално преименувано во Дренак.[1]

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според пописот од 2002 година, во селото живееле 26 жители.

РодовиУреди

Дренак е македонско село.

Според истражувањата од 1970-тите, родови во селото се:

  • Староседелци: Алексовци (21 к.) и Краљевци (12 к.)
  • Доселеници: Барбаревци (9 к.) доселени се во првата половина на XIX век од селото Горно Барбарево.[2]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Избирачко местоУреди

Во селото постои избирачкото место бр. 1541 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на приватна куќа.[3]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 9 гласачи.[4]

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. „Закон за изменување и дополнување на законот за територијалната организација на локалната самоуправа во Република Македонија“ (PDF). Сл. Весник на Р. Македонија, бр.149 од 13.09.2014 година.
  2. Апостолов, Александар, Кондев, Тодор и Апостол Керамидчиев (1974). Злетовска област. Географско-историски осврт. Скопје.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  3. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  4. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди