Црква „Св. Троица“ - Долно Караџово

црква во Долно Караџово, Нигритско

Света Троица (грчки: Αγίας Τριάδος) — црква во селото Долно Караџово, Нигритско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија. Има улога на парохиски храм.[1]

Света Троица
Αγίας Τριάδος
Карта
41°1′23.6″N 23°23′36.5″E / 41.023222° СГШ; 23.393472° ИГД / 41.023222; 23.393472Координати: 41°1′23.6″N 23°23′36.5″E / 41.023222° СГШ; 23.393472° ИГД / 41.023222; 23.393472
МестоДолно Караџово, Нигритско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типтрикорабна базилика
Завршена1960
Управа
Архијерејско намесништвоНигритско
ЕпархијаСерско-нигритска

Црквата е изградена околу 1960 г. Градбата претставува трикорабна базилика со повисок среден кораб. Внатрешноста е живописана.[1]

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

  1. 1,0 1,1 „Ιερός Ναός Αγίας Τριάδος“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 18 октомври 2019.