Црква „Вознесение Христово“ - Рожден

црква во селото Рожден
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
Црква „Вознесение Христово“ - Рожден.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Ваташка
Местоположба
Координати 41°11′17″N 22°57′9″E / 41.18806° СГШ; 22.95250° ИГД / 41.18806; 22.95250Координати: 41°11′17″N 22°57′9″E / 41.18806° СГШ; 22.95250° ИГД / 41.18806; 22.95250
Населено место Рожден
Општина Кавадарци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Изградба 1872
Живопис 1874
Зограф Петре и Глигор од Тресонче
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Вознесение Христово (позната и како Свети Спас) — црква во планинското село Рожден, околу 35 км јужно од Кавадарци.[1][2]

Сместена е на северозападниот дел од селото над едно возвишение. Под црквата се наоѓаат и самите селски гробишта.

ИсторијаУреди

Била изградена во 1872 година, а живописана е по две години (1874), од зографите Петре и син му Глигор од село Тресонче. Овој податок може да се види од натписот кој се наоѓа над јужната врата од внатрешната страна во црквата. Црквата е скоро пред уривање и е целосно обрасната со треви и бршлени.[2]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. 2,0 2,1 „Цркви во Ваташката парохија“ (македонски). Повардарска епархија. конс. 10 декември 2017. 

Надворешни врскиУреди