Црква „Вознесение Христово“ - Кожле

црква во селото Кожле
(Пренасочено од Црква „Св. Спас“ - Кожле)
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
Свети Спас

Crkva-Sv.Spas-Kozle-MK.JPG

Црквата „Свети Спас“ во селото Кожле

Македонска православна црква
Епархија Скопска
Местоположба
Населено место Кожле
Општина Петровец
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Изградба 1847
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Вознесение Христово или Свети Спасмакедонски православен храм во селото Кожле во околината на градот Скопје. Сместена е во дабова шума, недалеку од последните селски куќи во југоисточен правец. Изградбата на црквата датира од 1847 година[1], за што сведочи и архитектонскиот изглед. Внатрешноста на црквата е живописана со фрески со карактеристична техника на цртање за средината на XIX век. Непосредно околу црквата во дабовата шума се наоѓаат селските гробишта, каде што се наоѓа и гробот на македонскиот академик, поет и книжевник Гане Тодоровски. Во негова чест во дворот на црквата се одржуваат поетски читања.

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. „„Во песна си го опиша гробот" - Вест“. Архивирано од изворникот на 2014-02-23. Посетено на 2013-06-11.