Црква „Св. Преполовение“ - Ложани

црква во селото Ложани

Свето Преполовение — македонска православна црква во струшкотото село Ложани.[1] Црквата се наоѓа во средишниот дел на селото. Камен-темелникот е поставен и осветен на 15 јули 2006 година од страна на Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј.[2] Завршена и осветена е на 25 април 2010 година.[3]

Свето Преполовение

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Ложанска
Местоположба

Карта

Координати 41°13′33″N 20°40′27″E / 41.22583° СГШ; 20.67417° ИГД / 41.22583; 20.67417
Место Ложани
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Изградба 2006
Завршено 2010
Осветување 25 април 2010 година
Архитектонски опис

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Осветен и положен камен-темелник за нова црква во с. Ложани
  3. † НА 25 АПРИЛ 2010 ГОДИНА, ВО СТРУШКОТО СЕЛО ЛОЖАНИ СЕ ИЗВРШИ ОСВЕТУВАЊЕ НА НОВ ПАРАКЛИС ПОСВЕТЕН НА СВЕТО ПРЕПОЛОВЕНИЕ