Црква „Св. Петка“ - Барбарево

црква во селото Горно и Долно Барбарево

Света Петка — заедничка селска црква на селата Горно и Долно Барбарево, во Општина Пробиштип.[1]

Света Петка

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Втора пробиштипска
Местоположба

Карта

Координати 41°59′12.6″N 22°03′51.5″E / 41.986833° СГШ; 22.064306° ИГД / 41.986833; 22.064306
Место Долно Барбарево
Општина Пробиштип
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Изградба 1874
Архитектонски опис

Местоположба уреди

Црквата се наоѓа на локалниот земјен пат помеѓу селата Горно и Долно Барбарево.

Историја уреди

Црквата била подигната во 1874 година. Нема податоци кога истата е осветена и од кој архијереј.

Архитектура уреди

Црквата не е зографисана, а нема податоци од кого и кој период се иконите, кои ги поседува.[2]

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 46. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Парохии при храм Света Богородица - Пробиштип“. www.bregalnickaeparhija.org.mk. Архивирано од изворникот на 2022-11-13. Посетено на 2022-11-13.

Надворешни врски уреди