Црква „Св. Петка“ - Бродец

главна црква на Бродечкиот манастир

Света Петка — манастирска црква на Бродечкиот манастир.

Света Петка

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Гостиварско
Парохија Мавровска
Местоположба

Карта

Координати 41°45′50.2″N 20°40′20.2″E / 41.763944° СГШ; 20.672278° ИГД / 41.763944; 20.672278
Место Бродец
Општина Гостивар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Изградба 2012
Завршено 2015
Осветување 9 август 2015
Живопис Славко Ѓиноски
Архитектонски опис

Историја уреди

Изградбата на црквата започнала во 2012 година и истата била завршена во 2015 година. Храмот бил осветен на 9 август 2015 година од страна на Митрополитот г. Јосиф на свеченост одржана за осветување на манастирот.[1][2]

Архитектура уреди

Црквата е изградена од камен. Таа има четириаголна основа, со осумаголна купола која се издига од средишниот дел на покривот, натстрешница пред влезот на храмот и полукружна апсида на источниот ѕид. На јужната, северната, западната и источната страна од куполата има по една монофора. Ѕидот во внатрешноста на влезниот простор покриен со натстрешница содржи врамена молитва, додека над влезната метална врата има мала фреска со ликот на Света Петка и цветен венец во облик на лак. Над лакот има фреска која го отсликува животворниот извор за кој се верува дека е сместен во непосредна близина на манастирот и на која се прикажани верници како сипаат од лековитата вода која тече од чешма со три шепурки. Црквата е изградена од камен. Внатрешноста на црквата е фрескоживописана, а фрескописот е дело на мајсторот Славко Ѓиноски.[1]

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди