Црква „Св. Павле“ - Свети Павле (1972)

црква од 1972 г. во Свети Павле, Солун

Свети Павле (грчки: Αγίου Παύλου) — црква во градот Солун, Егејска Македонија. Влегува во состав на Солунската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Свети Павле
Αγίου Παύλου
Поглед на црквата од запад
Карта
40°38′19.2″N 22°57′41.0″E / 40.638667° СГШ; 22.961389° ИГД / 40.638667; 22.961389
МестоСолун
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитект(и)Ксенофон Пеонидис
Завршена1972
Управа
ЕпархијаСолунска

Историја

уреди
 
Фреска во храмот

Храмот се наоѓа во населбата Кастра, во јужниот крај на истоименото маало Свети Павле (Агиос Павлос), до Пашините градини и под булеварот „Охи“. Тамен-темелникот на храмот е поставен во 1919 г. по иницијатива на Солунското добротворно машко друштво и црквата е завршена во 1922 г. по проект на видниот архитект Ксенофон Пеонидис. Денешната црква е подигната во 1972 г. и зафаќа површина од 4.300 м2. Во црковниот двор има свет извор со мала пештера, во која според преданијата се криел Апостол Павле кога бил гонет од солунците.[1]

Во 1988 г. општината решила дека црквата треба да се сруши, но по интервенцијата на министерот за Македонија и Тракија, Стељос Папатемелис, таа е оставена. Храмот бил центар на парохијата сè до 1992 г. Истата година почнала изградбата на нов парохиски храм на стотина метри јужно.[2] Во 2013 г. старият храм и зелениот појас пред него се обновени. Црквата е одново живописана, а во олтарот се направени важни интервенции.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 Τζήμου, Κύα (12 мај 2016). „Ένα καταπράσινο κτήμα με θέα πέντε λεπτά από το κέντρο“. Parallaxi Magazine. Посетено на 4 август 2019.
  2. Τερμεντζόγλου, Γεώργιος Κ (2013). Εγκαίνια νεότερων ναών της Θεσσαλονίκης (1912-2011) (PDF). Θεσσαλονίκη: Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, Θεολογική Σχολή, Τμήμα Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας. стр. 88.

Надворешни врски

уреди