Црква „Св. Никола“ - Шестево

црква во Шестево, Костурско

Сети Никола (грчки: Αγίου Νικολάου) — црква во селото Шестево, Костурско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Свети Никола
Αγίου Νικολάου
Поглед на црквата
40°35′33″N 21°16′24″E / 40.59250° СГШ; 21.27333° ИГД / 40.59250; 21.27333Координати: 40°35′33″N 21°16′24″E / 40.59250° СГШ; 21.27333° ИГД / 40.59250; 21.27333
МестоШестево, Костурско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Стилтрикорабна базилика
Изградба1813
Управа
Архијерејско намесништвоКостурско
ЕпархијаКостурска
Свети Никола над западниот влез со избришан македонски натпис.

Храмот е изграден во 1813 г. Претставува трикорабна базилика со припрата и трикатна камбанарија на северниот крај.

Во 1996 г. црквата е прогласена за заштитен споменик на културата.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ36/26378/758/12-7-1996 - ΦΕΚ 756/Β/27-8-1996“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Посетено на 27 декември 2014.

Надворешни врскиУреди