Црква „Св. Никола“ - Стар Истевник

црква во селото Стар Истевник
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Никола
Црквата „Св. Никола“ во Стар Истевник.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Делчевско
Парохија Тработивишка
Местоположба

Карта

Координати 41°52′31″N 22°51′27″E / 41.87528° СГШ; 22.85750° ИГД / 41.87528; 22.85750Координати: 41°52′31″N 22°51′27″E / 41.87528° СГШ; 22.85750° ИГД / 41.87528; 22.85750
Место Стар Истевник
Општина Делчево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1857
Архитектонски опис

Свети Никола — главна селска црква во пијанечкото село Стар Истевник.[1][2]

Црквата се наоѓа на крајот од селото.

ИсторијаУреди

Црквата била изградена во 1857 година. Не е познато кога и од кој архијереј е осветена. Иконите потекнуваат од XIX век од зографот Григориј Пецанов.[2]

Црквата била повторно осветена по нејзиното обновување на 19 мај 2018 година од страна на митрополитот Брегалнички г. Иларион. Обновувањето на храмот било помогнато од Љупчо Атанасов со семејството и месното население.[3][4]

АрхитектураУреди

Црквата воопшто не е зографисана.[2]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Тработивишка парохија“. Брегалничка епархија. Архивирано од изворникот на 2014-03-27. Посетено на 13 јуни 2018.
  3. „Преосветување на храмот „Св. Николај" во с. Стар Истевник - Општина Делчево“. Брегалничка епархија. Архивирано од изворникот на 2019-06-04. Посетено на 13 јуни 2018.
  4. „Бугарскиот еписко Тихон присуствуваше на осветувањето на македонска црква во Делчевско“. Tatkovina.info. 20 мај 2018. Посетено на 13 јуни 2018.

Надворешни врскиУреди