Тработивишка парохија

парохија на МПЦ-ОА

Тработивичка парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Делчевското архијерејско намесништво на Брегалничката епархија. Парохиски свештеник е Васко Шонтевски. Во состав на оваа парохија се селата: Тработивиште, Разловци, Вирче, Стар Истевник, Нов Истевник и Стамер.[1]

Цркви

уреди

Ова е список на црквите во парохијата. Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Успение на Пресвета Богородица“
(парохиска црква)
Тработивиште 1973  
Црква „Константин и Елена“ Разловци 1850  
Црква „Св. Никола“ Вирче 1857  
Црква „Св. Ѓорѓи“ Вирче  
Црква „Св. Никола“ Стар Истевник 1857  
Црква „Св. Атанасиј“ Нов Истевник 1936
Црква „Св. Пантелејмон“ Голак 1940
Црква „Св. Еремија“ Стамер во изградба  

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Тработивишка парохија“. Брегалничка епархија. Архивирано од изворникот на 2014-03-27. Посетено на 6 јули 2018.

Надворешни врски

уреди

41°53′30″N 22°48′49″E / 41.89167° СГШ; 22.81361° ИГД / 41.89167; 22.81361