Црква „Св. Никола“ - Поздивишта

црква во Поздивишта, Костурско

Свети Никола (грчки: Αγίου Νικολάου) — црква во селото Поздивишта, Костурско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Свети Никола
Αγίου Νικολάου
Карта
40°38′45.35″N 21°13′57.77″E / 40.6459306° СГШ; 21.2327139° ИГД / 40.6459306; 21.2327139
МестоПоздивишта, Костурско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Управа
Архијерејско намесништвоКорештанско
ЕпархијаКостурска

Историја

уреди

Црквата е главниот храм на Поздивишта, сместен на сретселото. Внатре име вреден петстепен иконостас од времето на преродбата, со сложена позлатена резба, како и вредни преносливи икони. Владичкиот престол исто така е резбан и позлатен.[1][2]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 Μπαλασάς, Αθανάσιος Κ (2015). „Ιστορικά Στοιχεία, αρχιτεκτονικός πλούτος και μια πρόταση αναβίωσης της περιοχής των Κορεστείων Καστοριάς“ (PDF). Βαλκανικά σύμμεικτα (17): 227.
  2. Μπαλασάς, Αθανάσιος Κ (2015). „Ιστορικά Στοιχεία, αρχιτεκτονικός πλούτος και μια πρόταση αναβίωσης της περιοχής των Κορεστείων Καστοριάς“ (PDF). Βαλκανικά σύμμεικτα (17): 246.

Надворешни врски

уреди