Црква „Св. Никола“ - Ланга (Костурско)

црква во Ланга, Костурско

Свети Никола (грчки: Αγίου Νικολάου) — црква во селото Ланга, Костурско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија.

Свети Никола
Αγίου Νικολάου
Карта
40°20′56.5″N 21°4′51.0″E / 40.349028° СГШ; 21.080833° ИГД / 40.349028; 21.080833
МестоЛанга, Костурско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1864
Управа
Архијерејско намесништвоГосненско
ЕпархијаКостурска

Историја

уреди

Црквата се наоѓа во центарот на селото. Изградена е во 1864 г. Внатре се чуваат вредни икони.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Δήμος Ορεστίδος“. Архивирано од изворникот на 23 декември 2010. Посетено на 2021-02-18.