Црква „Св. Никола“ - Загорани

црква во Загорани, Прилепско
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Krštenie Hristovo od Sv. Konstantin i Elena Zagoranski.jpg

Фреска „Крштение Христово

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Тополчанска
Местоположба

Координати 41°15′53.9″N 21°26′14.8″E / 41.264972° СГШ; 21.437444° ИГД / 41.264972; 21.437444Координати: 41°15′53.9″N 21°26′14.8″E / 41.264972° СГШ; 21.437444° ИГД / 41.264972; 21.437444
Место Загорани
Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1882
Живопис 1890
Архитектонски опис
Стил преродбенички

Св. Николацрква во прилепското село Загорани, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Прилепското архијерејско намесништво во Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е гробишен храм, сместен североисточно од селото. Изградена е во 1882 година за време на свештениците Димитар и Неделко Матевич (Матеви). Во внатрешноста е зачуван оригиналниот живопис од 1890 г. и убав преродбенички иконостас.[1] Живописот е дело на дебарскиот мајстор Евтим Спасов од Гари.[1] Ктиторскиот натпис гласи:

СВѦЩЕНИК ПАПА

ДИМІТРИА ПАПА НЕДЕЛКО

МАТЕВИЧЪ

ИЗРУКИ ЕВТИМЪ СПАСЕВИЧЪ

ОДЕБОРСКО ОКРУЖЇЕ СЕЛО

ГАРИ: НА: 1890: МЕСЕЦ ИЮНІ

ЕПИТРОПЪ БЕШЕ ТАСЕ

НАУМЧЕВЪ ЗВЕЗДАКЪ[1]

СликиУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Црква „Свети Никола", село Загорани“. Old Prilep. Посетено на 19 мај 2022.

Надворешни врскиУреди