Црква „Св. Јован Крстител“ - Бело Поле

манастирска црква на Белополскиот манастир

Свети Јован Крстител – манастирска црква во изградба на Белополскиот манастир.

Свети Јован Крстител

Поглед на црквата во изградба

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Ропотовска
Местоположба

Карта

Координати 41°24′50.3″N 21°24′43.7″E / 41.413972° СГШ; 21.412139° ИГД / 41.413972; 21.412139
Место Бело Поле
Општина Долнени
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Јован Крстител
Изградба 15 декември 2013
Архитектонски опис

Историја уреди

Црквата започнала да се гради со осветувањето на темелите за изградба на манастирот од страна на Митрополит Преспанско-пелагониски г. Петар на 15 декември 2013 година.[1]

Архитектура уреди

Градбата на црквата се очекува да биде крстокуполен храм со цилиндрична купола и полукружна апсида на источната страна. Куполата содржи осум монофори. Влезот се очекува да биде сместен на западната страна. Објектот се гради од тули и е покриен со кров од ќерамиди.

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди