Белополски манастир

манастир во Македонија

Белополски манастирманастир во изградба во средишниот дел на Македонија, во месноста Баботино, на тромеѓето меѓу селата Бело Поле, Кутлешево и Новоселани.

Белополски манастир
Дворот на манастирот
Информации
Целосно имеДреновечки манастир
Други имињаМанастир „Свети Јован Крстител“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвети Јован Крстител
ЕпархијаПреспанско-пелагониска
ЦрквиЦрква „Св. Јован Крстител“
Личности
Место
Местово близина на Бело Поле, Општина Долнени Македонија Македонија
Координати41°24′50″N 21°24′43″E / 41.41389° СГШ; 21.41194° ИГД / 41.41389; 21.41194
Видливи остатоциедна црква, параклис, чешма
Отворен за јавностада
Други информации(Ропотовска парохија)

Историја

уреди

Темелите за изградба на манастирот биле осветени на 15 декември 2013 година, а одборот кој ја поттикнал изградбата бил сочинет од Иле Петкоски, Звонко Миткоски, Димче Ристеси и Тони Ковилоски. Осветувањето на темелите го извршил Митрополит Преспанско-пелагониски г. Петар.[1]

Градби

уреди

Во склоп на манастирот влегуваат една црква, параклис, чешма и молитвен простор.

Црква „Свети Јован Крстител“

уреди

Градбата на црквата се очекува да биде крстокуполен храм со цилиндрична купола и полукружна апсида на источната страна. Влезот се очекува да биде сместен на западната страна.

Галерија

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди