Црква „Св. Недела“ - Слатино

црква во селото Слатино
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Недела
Викиекспедиција Дебарца 202.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Слатинска
Местоположба
Координати 41°20′54″N 20°51′47″E / 41.34833° СГШ; 20.86306° ИГД / 41.34833; 20.86306Координати: 41°20′54″N 20°51′47″E / 41.34833° СГШ; 20.86306° ИГД / 41.34833; 20.86306
Населено место Слатино (Охридско)
Општина Дебарца
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Недела
Изградба 1858
Живопис 1875
Зограф Аврам Дичов и Спиридон Дичов
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Недела (позната и како Стара Света Недела) — гробјанска селска црква во селото Слатино, во чиј двор се наоѓаат и селските гробишта.

МестоположбаУреди

Црквата е сместена на самото сретсело, во долниот дел на селото, поради што се нарекува и „Долна црква“, за разлика од Горната црква - „Св. Богородица“.

ИсторијаУреди

Црквата е изградена во 1858 година, а била живописана во 1875 година од страна на Аврам Дичов и неговиот брат, Спиридон.[1]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“ (македонски). Дебарско-кичевска епархија. конс. 21 октомври 2016. 

Надворешни врскиУреди