Црква „Св. Недела“ - Ранченци

манастирска црква на Ранченскиот манастир

Света Недела — манастирска црква на Ранченскиот манастир.[1]

Света Недела

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Прва светиниколска
Местоположба

Карта

Координати 41°56′07.4″N 22°02′34″E / 41.935389° СГШ; 22.04278° ИГД / 41.935389; 22.04278Координати: 41°56′07.4″N 22°02′34″E / 41.935389° СГШ; 22.04278° ИГД / 41.935389; 22.04278
Место Ранченци
Општина Свети Николе
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Недела
Завршено 1930
Архитектонски опис

Историја уреди

Црквата е изградена заедно со манастирот во 1930 година. Иконите биле изработени во текот на XX век, но нивниот автор не е познат.[2]

Архитектура уреди

Градбата има правоаголна основа со полукружна апсида на источната страна. Кон северната страна е доградена затворена припрата, а кон западната и јужната страна таа е отворена. Главниот влез се наоѓа на западната страна, а црквата има и спореден влез на јужната страна. Храмот има две камбанарии. Првата е вградена и се издига над главниот влез, така што делот над кровот е куполест со осумаголна основа и на секоја страна има по една монофора. Втората камбанарија е издвоена и се наоѓа непосредно од левата страна пред влезот на црквата, односно е доградена до затворената припрата на северната страна. Таа има квадратна основа и се состои од два дела, од кои долниот е затворен, а горниот е ограден и отворен од сите четири страни. Објектот и камбанариите се обоени во бела боја, со исклучок на затворената припрата којашто однадвор не е варосана, и се покриени со кров од ќерамиди.

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 28. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Светиниколски парохии Архивирано на 15 април 2021 г.“. Брегалничка епархија.

Надворешни врски уреди