Црква „Св. Ѓорѓи“ - Ранченци

црква во селото Ранченци

Свети Ѓорѓи — главна селска црква во селото Ранченци.[1]

Свети Ѓорѓи

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Прва светиниколска
Местоположба

Карта

Координати 41°55′29.4″N 22°03′04.2″E / 41.924833° СГШ; 22.051167° ИГД / 41.924833; 22.051167
Место Ранченци
Општина Свети Николе
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Георги
Завршено XIX век
Архитектонски опис

Местоположба

уреди

Црквата е сместена во крајниот источен дел од селото.

Историја

уреди

Црквата е изградена во XIX век.[2] Иконите се изработени во истиот период, но не е познато кој е нивниот автор. Непознато е и од кој архијереј е осветена.[3]

Архитектура

уреди

Градбата има правоаголна основа со многуаголна апсида на источната стана. Кон западната и јужната стана е доградена отворена припрата, а кон северната страна е дограден понизок помошен објект. Главниот влез на црквата се наоѓа на западната страна, а храмот има и спореден влез на јужната страна. Над главниот влез има ниша со фреска на Свети Георги. Од левата страна пред главниот влез, припратата е преградена и во тој дел има молитвен простор. Непосредно пред главниот влез на црквата, на кровот од припратата е закачено ѕвоно. Објектот во целост е обоен во бела боја и е покриен со кров од ќерамиди. Во дворот на црквата се сместени селските гробишта.

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 28. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски, Јован (1964). Овчепољска Котлина. Загреб: Југословенска академија на науките и уметностите. стр. 739.
  3. Светиниколски парохии Архивирано на 15 април 2021 г.“. Брегалничка епархија.

Надворешни врски

уреди