Црква „Св. Недела“ - Велгошти

црква во селото Велгошти
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Недела
Црква „Св. Недела“ - Велгошти 5.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Велгошка
Местоположба

Координати 41°7′44.53″N 20°50′11.73″E / 41.1290361° СГШ; 20.8365917° ИГД / 41.1290361; 20.8365917Координати: 41°7′44.53″N 20°50′11.73″E / 41.1290361° СГШ; 20.8365917° ИГД / 41.1290361; 20.8365917
Место Велгошти
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Недела
Изградба 1981
Осветување 1987
Зограф Драган и Марјан Ристески
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабна сводеста базилика

Света Недела — понова селска црква во охридското село Велгошти.[1]

МестоположбаУреди

Црквата е сместена на работ во селото Велгошти.

ИсторијаУреди

Камен-темелникот бил осветен и поставен во 1981 година, а црквата била осветена во 1987 година од страна на митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј.[2]

Истата е подигната на место каде што некогаш постоела истоимена постара црква.[2]

АрхитектураУреди

Градбата на црквата претставува еднокорабна сводеста базилика со полукружна олтарна апсида и купола.[2]

ФрескоживописУреди

Фрескоживописана е делумно од уметникот Драган Ристески од Охрид, а делумно од Марјан Ристески од село Велгошти.[2]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 48. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. www.dke.org.mk. Посетено на 2019-12-23.

Надворешни врскиУреди