Велгошка парохија

црковна парохија во Македонија

Велгошка парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Охридското архијерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Св. Климент“ во селото Велгошти. Моментално, парохиски свештеник е Никола Кипријанов.[1]

Црквата „Св. Климент“ е седиште на Велгошката парохија

Во составот на оваа парохија е само селото Велгошти.

ЦрквиУреди

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име место изградена слика
Црква „Св. Климент“ Велгошти 1872
(главна парохиска црква)
 
Црква „Св. Димитриј“ Велгошти 1983  
Црква „Св. Недела“ Велгошти 1981  
Црква „Св. Илија“ Велгошти 1937  
Црква „Св. Преполовение“ Велгошти 1974
Црква „Св. Петар и Павле“ Велгошти 2010  
Црква „Св. Богородица“ Велгошти XV век  
Стара Црква „Св. Никола“ Велгошти XX век
Нова Црква „Св. Никола“ Велгошти 1995  
Црква „Св. Петка“ Велгошти 1860  

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Велгошка парохија“. Посетено на 2019-12-16.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врскиУреди

Координати: 41°8′2″N 20°50′13″E / 41.13389° СГШ; 20.83694° ИГД / 41.13389; 20.83694