Црква „Св. Константин и Елена“ - Мерјан (XX век)

црква во Мерјан, Нигритско од XX век

Свети Константин и Елена (грчки: Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης) — црква во селото Мерјан, Нигритско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија. Има улога на парохиски храм.[1]

Свети Константин и Елена
Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης
Карта
40°58′42.1″N 23°25′58.5″E / 40.978361° СГШ; 23.432917° ИГД / 40.978361; 23.432917Координати: 40°58′42.1″N 23°25′58.5″E / 40.978361° СГШ; 23.432917° ИГД / 40.978361; 23.432917
МестоМерјан, Нигритско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1978
Управа
Архијерејско намесништвоНигритско
ЕпархијаСерско-нигритска

Црквата е изградена во 1978 г. Осветена е на 15 февруари 1989 г. од митрополитот Максим Серско-нигритски. Олтарниот простор, куполата и женската црква се живописани.[1]

Во парохијата влегуваат и параклисот „Успение на Пресв. Богородица“ и гробишниот храм „Св. Константин и Елена“.[1]

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Ιερός Ναός Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 26 октомври 2019.