Немањички манастир

манастир во Македонија

Немањички манастирманастир во средишна Македонија, во областа Овче Поле, во близина на селото Немањици.

Немањички манастир
Поглед на манастирот
Информации
Целосно имеНемањички манастир
Други имињаМанастир „Св. Илија“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвети Илија
ЕпархијаБрегалничка
ЦрквиЦрква „Св. Илија“
Личности
Место
Местово Немањици, Македонија Македонија
Координати41°55′32.54″N 22°00′15.54″E / 41.9257056° СГШ; 22.0043167° ИГД / 41.9257056; 22.0043167Координати: 41°55′32.54″N 22°00′15.54″E / 41.9257056° СГШ; 22.0043167° ИГД / 41.9257056; 22.0043167
Видливи остатоциедна црква, помошни објекти, трпезарија
Отворен за јавностада
Други информации(Прва светиниколска парохија)

Градби уреди

Во склоп на манастирот влегуваат една обновена црква, подигната на стари темели, помошни објекти и трпезарија.

Црква „Св. Илија“ уреди

Црква била срушена за време на отоманскиот период. Била главна селска црква на Немањици, на местото каде некогаш и се наоѓало селото. Подоцна, селото се преместило целосно на денешната местоположба, а од црквата останале само руини. Во 2014 година започнала изградба на нов храм на истото место.[1]

Галерија уреди

Наводи уреди

  1. „Поставен Камен темелник на манастир во село Немањици“. ОПШТИНА СВЕТИ НИКОЛЕ. Посетено на 2021-04-17.

Надворешни врски уреди