Црква „Св. Илија“ - Злетово

црква во селото Злетово
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Злетовска
Местоположба
Населено место Злетово
Општина Пробиштип
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пророк Илија
Изградба 1911
Архитектонски опис
Архитектонски тип еднокорабна
Портал „МПЦ“

Свети Илија е православна гробјаска црква во пробиштипто село Злетово[1]. Денешниот објект претставува еднокорабна црква, која се наоѓа на јужниот дел од гробиштата во Злетово. Изградена е во последните години од турското владеение на Македонија, најверојатно во 1911 година. Изградбата на оваа црква е резултат на поделеноста на злетовчани на „егзархисти„ и „патријашисти„ и на нивните меѓусебни недоразбирања, кавги па и физички пресметки околу тоа прв да служи во единствената црква во Злетово. На локалните турски власти, преку глава им дошле постојаните братски, често пати, и крвави недоразбирања и расправи, жалбите до повисоките инстанци и затоа допуштиле градба на оваа црква. Таа им припаднала на патријашистите, а главната Св.Богородица на егзархистите. Инаку, на 2 август, односно на Св.Илија се слави празникот, на кој се коли курбан и се готви јадење за гостите, па потоа се носи јадење „за здравје“ и дома.[2]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (ed.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Коста Балабанов,Злетовска област, 1974 год.