Црква „Св. Димитриј“ - Куманичево

црква во Куманичево, Кавадаречко

За црквата во Егејска Македонија, погледајте „Црква „Св. Димитриј“ - Куманичево (Костурско)“.

Свети Димитриј

Дел од иконостасот

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Ваташка
Местоположба

Карта

Координати 41°17′5″N 21°59′40″E / 41.28472° СГШ; 21.99444° ИГД / 41.28472; 21.99444
Место Куманичево
Општина Кавадарци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитрија Солунски
Изградба XIX век
Живопис 1878
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабен
Стил преродбенички

Св. Димитриј (Св. Великомаченик Димитриј) — православна црква во кавадаречкото село Куманичево, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Кавадаречкото архијерејско намесништво во Повардарската епархија на МПЦ - ОА.

Нема точни податоци за времето на изградба. По архитектонскиот облик, црквата е трикорабна со дрвени таваници. Има отворени тремови на јужната и западната страна. Целата внатрешност на храмот е покриена со живопис. Најзабележителна е композицијата „Второ пришествие Христово“ („Страшниот суд“), насликана на јужниот и западниот ѕид во наосот на црквата. На иконостасот има натпис: „Сеи свети образи исписа Петре и сен его Глигор из Дебарску державу село Тресонче 1878“.[1][2]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Ваташка парохија - цркви и манастири“. Повардарска епархија. 28 ноември 2007. Посетено на 26 ноември 2021.
  2. „Св. Димитрија, с. Куманичево“. Културно и национално наследство на Кавадарци. Посетено на 26 ноември 2021.[мртва врска]