Црква „Св. Варвара“ - Жупан

црква во Жупан, Населичко, Егејска Македонија

Света Варвара (грчки: Αγίας Βαρβάρας Πενταλόφου) — црква во селото Жупан, Населичко, Егејска Македонија. Влегува во состав на Шишанско-сачишката епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Света Варвара
Αγίας Βαρβάρας
Карта
40°11′47.67″N 21°8′34.47″E / 40.1965750° СГШ; 21.1429083° ИГД / 40.1965750; 21.1429083Координати: 40°11′47.67″N 21°8′34.47″E / 40.1965750° СГШ; 21.1429083° ИГД / 40.1965750; 21.1429083
МестоЖупан, Населичко
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1867
Управа
ЕпархијаШишанско-сачишка

Църквата е изградена во 1867 г. Се наоѓа во Долното Маало на селото и подигната е врз стара црква. Влезот на храмот има резбани столбови и камени релјефи на херувими — прекрасен пример за преродбеничката уметност. Според традицијата, летото 1777 г. во црковниот двор на „Св. Вардара“ Кузман Етолиски им порачал на селаните „кога ќе дојде злото да ги напуштат домовите и да се упатат кон Румани“, покажувајќи им го местото на параклисот „Св. Спас“ на ридот Румани. Селаните го запомниле ова предание, и така постапиле за време на германската окупација.[2]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Ιεροί Ναοί της Αγίας Βαρβάρας στην Πεπονιά και τον Πεντάλοφο Βοΐου“ (грчки). Το Βόιον. Посетено на 5 јануари 2015. Занемарен непознатиот параметар |lang-hide= (help)[мртва врска]
  2. „Αγία Βαρβάρα Πενταλόφου“. Δήμος Βοΐου. Архивирано од изворникот на 2015-01-16. Посетено на 28 мај 2014.