Црква „Св. Богородица“ - Горно Средоречие

црква во селото Горно Средоречие

За археолошкото наоѓалиште, видете Св. Богородица

Света Богородица

Влезот на црквата „Св. Богородица“ во Горно Средоречие

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Белчишка
Местоположба

Карта

Координати 41°18′03.9″N 20°50′56.9″E / 41.301083° СГШ; 20.849139° ИГД / 41.301083; 20.849139
Место Горно Средоречие
Општина Дебрца
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Изградба 1936
Архитектонски опис

Света Богородица — главна селска црква на селата Горно и Долно Средоречие.[1] Црквата се наоѓа на рид кој се издига западно од селото.

Околу црквата се наоѓаат и самите селски гробишта.

Историја

уреди

Над влезот од црквата, на ѕидот од десната страна е запишана 1936 година, што укажува на периодот кога истата била изградена.

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Според кажување на жител на селото. Забележале Марио Шаревски, Тони Ристовски и Кирил Симеоновски на 13 август 2016 година, при спроведување на Викиекспедиција во областа Дебрца.

Надворешни врски

уреди